Uncategorized

Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć

Bez makaronu nie ma spaghetti, lasagne, niedzielnego rosołu ani popularnego ramen. Dla wielu osób zrezygnowanie z makaronu pszennego, który powszechnie uchodzi za tuczący, jest jedną z najtrudniejszy rzeczy, z którymi wiąże się przejście na dietę redukcyjną, niskowęglowodanową lub bezglutenową. No bo jak to tak, bez makaronu? Ale wybierając makaron, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego smak, ale również na indeks glikemiczny, bo jak się okazuje makaron makaronowi nierówny i będąc na diecie, wcale nie trzeba z niego rezygnować. Wystarczy wybrać mądrze i dobrze go ugotować. Jak? Odpowiadamy.

Spis treści:

01
Indeks glikemiczny makaronu – co warto wiedzieć?

02
Makarony z najwyższym i najniższym indeksem glikemicznym

03
Od czego zależy indeks glikemiczny makaronu?

04
Jak obniżyć indeks glikemiczny makaronu?

Indeks glikemiczny makaronu – co warto wiedzieć?

Obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do związku między indeksem glikemicznym (IG) a zdrowiem, szczególnie w kontekście kontroli poziomu cukru we krwi oraz utraty wagi. Wśród produktów spożywczych makaron jest jednym z najchętniej spożywanych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego różnorodności pod względem indeksu glikemicznego, tymczasem wybór właściwego makaronu może mieć istotne znaczenie dla zdrowia i sylwetki. 
Wybierając makaron o niskim IG, będziesz nadal cieszyć się smakiem ulubionych dań, jednocześnie nie stracisz kontroli nad poziomem cukru we krwi. Jeśli się odchudzasz, masz insulinooporność lub cukrzycę, zapoznaj się z tabelą wartości indeksu glikemicznego różnych rodzajów makaroju – odpowiedni niskoindeksowy makaron będzie wsparciem procesu utraty wagi, co może długofalowo przyniesie też korzyści zdrowotne.

Indeks glikemiczny to miara, która ocenia, jak szybko po spożyciu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do nagłego spadku energii i wzmożonego łaknienia. Z drugiej strony, produkty o niskim indeksie glikemicznym są trawione wolniej, co sprzyja dłuższemu uczuciu sytości i stabilizacji poziomu cukru we krwi.

Kiedy chodzi o wybór makaronu, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj i skład. Makaron z mąki pszennej o wysokim stopniu przetworzenia, taki jak tradycyjny biały makaron, ma zazwyczaj wysoki indeks glikemiczny. Z kolei makarony wykonane z mąki pełnoziarnistej, jak na przykład pełnoziarnisty makaron pszenny, mają niższy indeks glikemiczny, ponieważ zawierają więcej błonnika, co opóźnia trawienie i wchłanianie glukozy.

Advertisement

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button